
Bármilyen meglepő, egy átlagos kisgéppel is születhetnek fotókiállításra vagy pályázatra küldhető képek. Mert a lényeg nem a technikán, hanem a gép mögött álló ember látásmódján, és a megfelelő helyszín vagy akció kiválasztásán van. Az eredeti téma, a szépérzék még egy olcsó digitális géppel is garancia a sikerre. Mindenki számára adott hát a lehetőség, hogy kibontakoztassa a benne szunnyadó kreatív fotóst.

De térjünk vissza az eredeti kérdéshez: hogyan készíthet kivételes képet bárki, egy közepes tudású kompakt géppel? Mindenképp ismerni kell a gép alapfunkcióit, a képszerkesztés alapszabályait, és tudnunk kell azt is, hogy milyen helyzetek, helyszínek adnak jó témákat! És még egy dolog: ne becsüljük le a nem túl drága, de modern (2006–2008-ban gyártott) kiskompaktokat. Ezek a masinák szépen nagyítható, jó minőségű képeket produkálnak.

Helyszín és helyzet! A világhírű fotókiállítások anyagait szemlélve rengeteg különleges, megdöbbentő helyszín tűnik fel a fotókon: a harmadik világ elképzelhetetlen szegénysége, a különleges és titokzatos Ázsia, a féktelen gazdagság vagy éppen a háborús területek tragédiái. Ezeknél a fotóknál a helyszín kiválasztása, bejárása a valódi feladat, a fotós trükkök, a kreativitás csak mellékes (ám nélkülözhetetlen) feltétele a kép sikerének. A különleges helyzetben, helyszínen lévő témákat tehát bárki kiaknázhatja, aki eljut ezekre a helyekre, és van mersze, lehetősége a fotózásra.

A hazai fotósaink zömét azonban nem a „szociofotó", hanem a szép tájak, épületek, az izgalmas állatok és az érdekes emberek izgatják. Ez már nagyobb kihívás, hiszen rengeteg szép tájfotót, gyönyörű állatfelvételt küldenek be, így itt nagy a versengés. Az erre szakosodott természetfotósok például lefotózták a szarvast ellenfényben, oldalfényben, térdig hóban, vízben vagy udvarlás közben. Itt ritkán tudunk újat mondani, még ha megfelelő felszereléssel indulnánk is útnak, ráadásul az olcsó felszerelés, a kiskompakt nem az igazi erre a célra.
Keressünk mást! Tájfotóknál, épületfelvételeknél például némi leleményességgel leleményességgel egyedit, különlegeset alkothatunk.
Fotózzunk például akkor, mikor mások még alszanak (hajnalban). A kék fények és a különleges hangulat egyszerű felszereléssel is könnyedén lefényképezhető, hálás témák. Nem beszéltünk még a különleges időjárási helyzetekről, ahol maguk a körülmények jelentenek témát. Egy jégverés utáni utca, egy vihar hajlította fa vagy a téli jégvilág pl. kivételes, egyedi fotókkal ajándékozhatják meg a laikust.
A makrovilág például különleges perspektívákkal ajándékozhat meg. Itt minden újszerű, közelről még a hétköznapi tárgy is fantasztikus látványt adhat. Ezt a témát például egy kis kompakt is egészen jól megoldja. Vagy itt vannak a sportesemények, koncertek stb. Egy bokszmeccs vagy egy kisebb csarnokban zajló rendezvény kimondottan az eseményekben gazdag, hálás témák közé tartozik. Mindezek csak azon múlnak, hogy a fotós a megfelelô pillanatban előveszi-e a gépét, hogy eszébe jut-e a fényképezés... Aki a megfelelő pillanatban a fényképezésre is gondol, annak mindig lesz egy hely a kiállításokon.
|